3D Yazıcı İle Üretilen Organlar Sağlık Alanında Devrim Yaratacak

On yıllık bir geçmişe sahip olan 3D yazıcı teknolojisi evlere kadar girdi. 3D yazıcılarla yapılan organlar sağlık ve medikal alanda devrim yaratacak nitelikte.

3D yazıcı teknolojisi neredeyse 10 yıllık bir geçmişe sahip olsa da geçtiğimiz 1-2 yıl içerisinde gelişen teknoloji ile artık evlerimize kadar girmeyi başardı. Endüstriyel gelişmelerden ziyade medikal alanda yapılabilen şeylerden ve 3D yazıcıların sağlık alanında başlattığı devrimden söz etmekte fayda var.

KULAKLARINIZ NORMALDEN DAHA İYİ DUYABİLİR

Biyonikleşmeye doğru emin adımlarla ilerlediğimizin kanıtı olarak 3D yazıcılarla üretilmiş kulağı örnek verebiliriz. Princeton ve Johns Hopkins Üniversitelerinden araştırmacılar geliştirdikleri biyonik kulak sayesinde normal işitme aralığının dışındaki frekansları da duyabilecek bir kulak geliştirdiler. Gümüş nanoparçacıklı polimer ve hidrojel ile basılmış bu kulak, ihtiyacı olan kişiye takıldığı zaman normal insanların duyamayacağı şeyleri duymasını sağlayabiliyor.

İSKELET VE ORGANLAR

Doktorlar hastaların durumları hakkında bilgi edinebilmek ve/veya hastalık durumu ile ilgili hastalarını bilgilendirmek için her zaman taramalardan faydalanıyorlar. 3D yazıcılar sayesinde artık kendi ofislerinden sadece bir kaç saat içerisinde hastaya özel spesifik 3D modelin çıktısını alabiliyor ve böylece bilgi edinirken daha net bilgi sahibi olabiliyor veya hastayı direkt olarak kendi durumu hakkında yine kendine ait bir parça ile bilgilendirebiliyor. 

Bu 3D baskılar için hali hazırda kullanılan MR veya BT'den (Bilgisayarlı Tomografi) faydalanabiliyorlar. Teşhis veya sadece anlatım için yapılan baskılar genelde plastik hammadde ile basılıyor.

ORGAN MAKETLERİ EĞİTİM İÇİN KULLANILIYOR

Hastaların bilgilendirilmesi tek kullanım alanı değil. Aynı zamanda eğitimlerde de daha spesifik amaçlar için kullanılabiliyor. Örneğin Dr. Jonathan Silberstein ve ekibi tümörlü böbreğinden ameliyat olacak hasta için özel olarak tümörü de gösterecek şekilde bir böbrek baskısı alıyorlar ve ameliyat öncesi onun üzerinde çalışmalar yaparak daha fazla deneyim kazanıyorlar bu sayede başarı oranları arıyor.

ECZACILIK ALANINDA YAPILAN ÇALIŞMALAR

Epilepsi hastalığının tedavisinde kullanılan ve çok az su ile hızlıca çözülebilecek şekilde hazırlanan ilk 3D yazıcı ile yazılabilir (FDA onaylı – Amerika'da ilaçları denetleyen onaylayan Sağlık Bakanlığına bağlı grup) ilaç Mart 2016'da piyasaya sürüldü. İlaç dünyasında her ne kadar kişiye özel bir hizmet söz konusu olmasa da (en azından şimdilik) 3D yazıcılar sayesinde artık kişiye özel, dozajın kusursuz ayarlandığı ve hastanın diğer genetik özellikleri göz önünde bulundurularak 

hazırlanacak ilaçlar için artık zemin hazırlanmış durumda. Geliştirilen yazılımlar ve özel 3D yazıcılar ile artık kişiye özel ilaçlar geliştirilebiliyor.

DEVRİMİ BAŞLATTILAR

Bundan daha ilerisini hayal etmek tamamen sizin hayal gücünüze bağlı. 3D yazıcıların medikal alandaki devrimi başlattıkları aşikar. Asıl önemli olan soru ise bir sonraki adımda neler olacağı.